
TECHNOLOGIA ZIMNEJ PLAZMY
Jak to działa?
Plazma niskotemperaturowa (eng. non-thermal plasma) powstaje w wyniku wyładowań elektrycznych w gazach o niskim ciśnieniu. Zimna plazma stosowana w naszych urządzeniach powstaje w wyniku zjonizowania powietrza atmosferycznego za pomocą opatentowanych tub. Tak powstała plazma składa się z mieszaniny wysoce reaktywnych cząsteczek (np. jony, rodniki tlenu i azotu, elektrony czy fotony), które wchodzą w reakcje z zanieczyszczeniami w powietrzu i na powierzchniach unieszkodliwiając je.

Technologia zimnej plazmy
Czy zimna plazma jest bezpieczna?
Technologia zimnej plazmy jest bardzo wydajna i nie wymaga aktywnego nadzoru. Zapewnienie ciągłości pracy urządzenia pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej skuteczności dezynfekcji i dekontaminacji sięgającej 99,99%. Dzięki temu kolonie bakterii czy wirusów nie mogą migrować lub odbudowywać się (co ma miejsce przy jednorazowych lub krótkich akcjach sanityzacji).
Urządzenia są zaprojektowane do pracy w obecności ludzi, zwierząt czy roślin. Nie są również szkodliwe dla delikatnej elektroniki i nie oddziałują negatywnie na systemy wentylacyjne lub klimatyzacyjne (wręcz odwrotnie). Są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie produkują żadnych odpadów, praktycznie nie wydzielają gazów* i konsumują minimalne ilości prądu elektrycznego.
* wytwarzane są śladowe i całkowicie bezpieczne ilości ozonu.
Co niszczy technologia zimnej plazmy?
Katedra Medycyny Molekularnej na Uniwersytecie w Padwie we Włoszech wykonała (na zlecenie firmy Jonix) szereg testów, które jednoznacznie udowodniły skuteczność technologii zimnej plazmy w celu dezynfekcji i dekontaminacji powietrza i powierzchni. Redukcja badanych szczepów bakterii czy wirusów nie pozwalała koloniom na odbudowanie się, ponieważ wolne rodniki na bieżąco eliminowały zanieczyszczenia. Podobnie lotne związki organiczne czy zapachy – po prostu zniknęły…
LZO
Toluen
TBA (tribromoanizol)
Formaldehyd
Octan etylu, butylu
Aldehyd octowy
Butanal
Dichloroetylen
Metylocykloheksan
Oktan
Ksylen
Kwas octowy
propionowy
izomasłowy
masłowy
izowalerianowy
walerianowy
heksanowy
kaprylowy
Związki alifatyczne
DROBNOUSTROJE
E. coli
S. aureus
V. alginolyticus
Enterococcus faecium
L. monocytogenes
Listeria innocua
Aspergillus flavus
Bacillus cereus
Citrobacter freundii
S. enteritidis
Clostridium
Salmonella typhimurium
S. epidermidis
Mycoplasma
M. tuberculosis
Legionella pneumophila
C. pneumoniae
Microccocus
Enterobacter
WIRUSY
Influenza virus
Sars-Cov-2 (Covid-19)
Felines Calicivirus
Filovirus
Bunyaviridae
Phlebovirus
Orthopoxvirus
Ebolavirus
Aulovirus (APMV-1)
A/H5N1, H2N2
Henipavirus
Measles virus
HRSV
Human rhinovirus A/B
Hepatitis A virus
Rubivirus
Mumps rubulavirus
HPIV-1, HPIV-2
Rotavirus-A/B
GRZYBY
Aspergillus
Penicillium
Cladosporium
Epiccocum nigrum
Trichoderma harizanum
Alternaria
Fusarium
Botrytis
Chaetomium
Claviceps purpurea
Stachybotrys chartarum
Byssochlamys fulva
Rhizopus spp.
Byssochlamys nivea
A. terreus
F. crookwellense
A. parasiticus
TESTY I CERTYFIKATY
Technologia zimnej plazmy

Skuteczność przeciw antybiotykodopornym bakteriom
Zespół prof. Andrea Crisanti (Katedra Medycyny Molekularnej, Uniwersytet w Padwie) sprawdził skuteczność technologii zimnej plazmy zaimplementowanej w urządzeniach Jonix przeciw bakteriom odpornym na działanie silnych antybiotyków.
Uzyskane wyniki udowodniły wysoką wydajność technologii zimnej plazmy, które w badanych próbkach o masach 3g każda zredukowały do maks. 5 jednostek algorytmicznych liczbę kolonii E. coli, A. baumannii czy P. aeruginosa. Testy przeprowadzone zostały zgodnie z normami: UNI EN 17272:2020,
UNI EN 14476:2019, ISO 15189:2012.

Skuteczność przeciw Sars-CoV-2 (Covid-19)
Prof. Andrea Crisanti ze swoim zespołem (Katedra Medycyny Molekularnej, Uniwersytet w Padwie) sprawdził także skuteczność technologii zimnej plazmy zastosowanej w urządzeniach Jonix przeciw niebezpiecznym wirusom.
Potwierdzono skuteczność technologii NTP przeciw wirusowi SARS-COV-2 (Covid-19) na poziomie 99,9999%. Wszystkie czynności wykonywano na wyizolowanym szczepie wirusa, w laboratoriom z 3. poziomem zabezpieczeń przeciw skażeniom biologicznym. Zastosowano środki bezpieczeństwa zgodnie z normami: UNI EN 14476:2019, UNI EN 17272:2020.

Certyfikat TÜV
Oznaczenie TÜV jest symbolem zaufania i potwierdza dane deklarowane przez firmę Jonix w katalogach i opracowaniach naukowych. Certyfikacja gwarantuje, że:
Deklarowane dane techniczne są zgodne z bieżącymi normami prawnymi;
Jakość produktów Jonix została zweryfikowania w dłuższym okresie czasu;
Historia napraw i liczba części zamiennych użytych w okresie gwarancji była ściśle monitorowana;
Oceniono obsługę posprzedażową;
Dane techniczne oraz wydajność poszczególnych urządzeń zostały zweryfikowane szeregiem testów.
Laboratoria, w których rozwijane są osiągnięcia w zastosowaniu zimnej plazmy w urządzeniach Jonix, wdrożyły określone protokoły bezpieczeństwa i procedury prawne

Ongreening® oraz ProductMAP®
Ongreening® to niezależna platforma cyfrowa dedykowana zrównoważonemu rozwojowi tzw. zielonego budownictwa. Jej celem jest ułatwianie budowania przyjaznych środowisku obiektów poprzez szerszy dostęp do odpowiednich rozwiązań technologicznych. Od 2014 roku do tej szczytnej idei przystąpiło ponad 35 000 inżynierów i specjalistów technik budowlanych pracujących w najbardziej renomowanych biurach architektonicznych na całym świecie.
Dzięki platformie możemy mieć dostęp do innowacyjnej bazy materiałów budowlanych zwanej ProductMAP®, która pozwala na dobór produktów pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne. Technologia używa ponad 11 000 kryteriów środowiskowych w celu oceny najtrafniejszych metod budowy i sprawdza je pod kątem zgodności z ponad 44 tzw. zielonymi certyfikatami (np. LEED, WELL, BREEAM, Estidama czy HK Beam). Produkty firmy Jonix są integralną częścią tej platformy.

Certyfikat Bio-Safe®
Certyfikacja Bio-Safe® jest potwierdzeniem spełnienia najwyższych standardów komfortu w pomieszczeniach zamkniętych.
Urządzenia Jonix zostały przetestowane w ramach opatentowanej procedury analitycznej Bio-Safe®, która udowodniła ich wysoką skuteczność w redukcji zanieczyszczeń w powietrzu i na powierzchniach. Protokół badań zakładał m.in. testy laboratoryjne zgodne z normą UNI EN 16000 oraz UNI EN 14412. Miały one zweryfikować oddziaływanie technologii zimnej plazmy na różne próbki w kontekście usuwania patogenów.

Znak CE
Produkty Jonix posiadają oznaczenie potwierdzające ich zgodność z regulacjami i dyrektywami Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa użytkowania oraz wydajności produktów. Niektóre z deklaracji producenta:
Zharmonizowania legislacja: 2014/30/UE, 2014/35/UE, 2011/65/UE, 2012/19/UE;
Normy: 60335-1:2012+A11:2014, 60335-2-65:2003, 61000-6-3:2007+A1:2011, 55014-1:2017, 55014-2:2015, 62233:2008+AC:200.

Wyróżnienie Horizon 2020
Firma Jonix została nagrodzona w 2018 roku specjalnym wyróżnieniem Komisji Europejskiej za jej wkład w rozwój badań i innowacji w ramach programu Horyzont 2020. Program pomaga naukowcom i wynalazcom w ich pracach stymulując tym samym przemiany systemowe konieczne do zapewnienia, by Europa była ekologiczna, zdrowa i odporna. Certyfikat „Seal of Excellence” dowodzi wysokiej jakości projektu nazwanego „JONIXAirPlasma”.

Technologia zimnej plazmy a ochrona patentowa
Z uwagi na zaawansowaną innowacyjność w zakresie dezynfekcji i dekontaminacji powietrza oraz powierzchni i zastosowanie do tego celu własnych rozwiązań, firma Jonix opatentowała szereg pomysłów. Ich zastrzeżenie w Europejskim Urzędzie Patentowym pozwoli na dalszy rozwój tej unikalnej technologii.
Potrzebujesz wsparcia w doborze właściwego urządzenia? Pomożemy!