Zimna plazma FAQ
Pytania i odpowiedzi
Na stronie FAQ znajdziesz odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące oczyszczaczy plazmowych (technologii, urządzeń, serwisowania czy zakupu). Dzięki temu możesz szybciej uzyskać informacje, których szukasz.
Czy zimna plazma jest szkodliwa?
Jest zabójcza wyłącznie dla zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu oraz osadzonych na powierzchniach. Jest całkowicie nieszkodliwa dla roślin, ludzi czy zwierząt. Można ją bezpiecznie i skutecznie wykorzystywać w pomieszczeniach, w których przebywamy.
Czy generator zimnej plazmy jest głośny?
Modele plazmatorów Jonix są bardzo ciche jak na swoje możliwości. Seria Inside pracuje całkowicie bezszelestnie z uwagi na brak zamontowanych wentylatorów. Modele Cube posiadają regulowaną prędkość wentylatorów gdzie nawet na najwyższym biegu szum nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Dopiero wysokowydajne modele Steel lub Mate są bardziej słyszalne, ponieważ zamontowane w nich wentylatory pracują dość szybko.
Czy tuba generująca plazmę zużywa się?
Tuba plazmowa to serce każdego urządzenia. Jej działanie można najlepiej porównać do żarówki, która po określonym czasie po prostu się zużywa i przestaje świecić. Ponieważ tuby nie wytwarzają żadnego światła, każdy z plazmatorów ma zaimplementowany dodatkowy system sprawdzający sprawność tuby. Po upływie czasu przypisanego przez producenta dla danej tuby urządzenie sygnalizuje konieczność jej wymiany. Tuby plazmowe wykonano w różnych technologiach, dlatego czas ich skutecznej pracy jest różny w zależności od modelu urządzenia.
Jakie są różnice między zimną plazmą a innymi sposobami dezynfekcji powietrza?
Mamy trzy główne technologie oczyszczania powietrza: filtracja, ozonowanie oraz zimna plazma. Oczyszczacze powietrza fizycznie wychwytują z otoczenia zanieczyszczenia i wiążą je w mechanicznych filtrach, co nie zawsze jest skuteczne. Generatory ozonu wytwarzają bardzo wysokie stężenie tego gazu w pomieszczeniu, który działa jak silny utleniacz… ale jednocześnie bardzo niebezpieczny. Plazmatory z kolei wykorzystują czwarty stan skupienia (materia w formie gazowej) i w sposób całkowicie bezpieczny dla człowieka (i w jego obecności) unicestwiają zagrożenia w powietrzu.
Gdzie znajdę instrukcję obsługi?
Na naszej stronie internetowej znajdują się instrukcje do wszystkich prezentowanych modeli urządzeń, standardowo przy opisach modeli. Urządzenia mają również naklejony specjalny kod QR. Po jego zeskanowaniu telefonem można przejść na stronę producenta i pobrać interesujące nas dokumenty dotyczące tego konkretnego modelu.
Co to za firma Jonix?
Nazwa może brzmieć nieco egzotycznie, choć ma europejskie korzenie. Jonix to firma z Włoch (okolice Wenecji) produkująca systemy dezynfekcji powietrza oparte o zjawisko zimnej plazmy. Praktycznie wszystkie komponenty pochodzą z tego kraju, dzięki czemu import półproduktów z Azji został bardzo wyraźnie zminimalizowany. Jonix to także firma, na którą uwagę zwróciła Komisja Europejska nadając jej w 2018 roku specjalne wyróżnienie w zakresie innowacyjności.
Jak należy konserwować urządzenie?
Urządzenia pracują pod bardzo wysokim napięciem, stąd absolutnie wykluczone jest otwieranie ich pokryw czy demontowanie obudowy przy włączonym zasilaniu. Wszelkie prace konserwacyjne należy wykonywać przy wyłączonym napięciu. Do standardowych czynności zaliczamy wycieranie obudowy wilgotną szmatką (bez użycia agresywnych środków chemicznych) oraz wydmuchiwanie ewentualnego kurzu zbierającego się wokół tub plazmowych. Inne prace powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowany serwis.
Co mam wybrać, zakup czy dzierżawę?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zakup w dłuższej perspektywie może być nieznacznie tańszy, ale nie zawiera obsługi serwisowej obecnej przy wynajmie długookresowym. Jeśli urządzenie ma służyć raczej do profesjonalnych zastosowań to jego dzierżawa, z uwzględnionymi naprawami czy opieką techniczną, jest zdecydowanie lepszym wyborem. Istnieje również możliwość zakupu urządzenia i zlecania nam dalszych przeglądów ad hoc lub w oparciu o długofalową umowę.
Jaka jest różnica między modelem Cube a Steel?
Jonix Cube został zaprojektowany do innych zastosowań niż seria Steel. Te modele są statyczne, wiszące i mają zapewnić wysoką wydajność rozumianą jako błyskawiczna dezynfekcja. Cube lepiej sprawdzi się w domu, gdzie na co dzień jego praca będzie praktycznie niezauważalna. Cube ma mniej wydajne tuby plazmowe oraz wytwarza zauważalnie słabszy ciąg. Dzięki temu jednak niewiele waży, jest mobilny i wprost idealny do zastosowań w niewielkich kubaturach. Linia produktów Cube oraz Steel są po prostu kierowane do innych odbiorców.
Czy generatory plazmy posiadają certyfikaty medyczne?
Plazmatory serii Mate to bardzo wydajne urządzenia skierowane na rynek medyczny. Z tego powodu uzyskały stosowny certyfikat włoskiego Ministerstwa Zdrowia, pozwalający na ich wykorzystywanie w szpitalach. Niestety, nie dysponujemy podobnym dokumentem na rynku polskim.